« Rujan 2024 »

Svjetski dan činjenja dobrih djela
Autor: Tihana Golub Jug, 15. 4. 2024.

UČENICI POKAZALI EMPATIJU PREMA ŠTIĆENICIMA UDRUGE „UZ TEBE SAM“

Povodom Svjetskog dana činjenja dobrih djela naši su učenici  13. travnja 2024. godine sudjelovali u volonterskim aktivnostima u Udruzi „Uz tebe sam“. Na taj su način još jednom pokazali svoju suosjećajnost i hrabrost te stvorili lijepe uspomene koje će najviše pamtiti štićenici Udruge.

Pripreme za Svjetski dan činjenja dobrih djela započele su tijekom ožujka kada su učenici upoznati s mogućnošću volontiranja, poželjnim osobinama volontera te zadaćama  Udruge u kojoj će se provoditi aktivnosti. Cilj je educirati djecu i mlade o volontiranju, potaknuti njihov volonterski angažman te naglasiti važnost inkluzije osoba s invaliditetom kako bi se smanjile nejednakosti koje vladaju u društvu.

Aktivnosti u Udruzi provodile su se u subotu 13. travnja, od 10:00 do 12:00 sati, a sudjelovali su sljedeći učenici Osnovne škole Šemovec: Iva Trojanović, Emili Šobak, Maša Foder, Marija Petran, Tanja Skupnjak i Matias Petek. Učenici su imali priliku pričati s osobama s invaliditetom, družiti se, pjevati i plesati. Zajedno su izrađivali narukvice prijateljstva koje su im ostale kao vječna uspomena na novostečena prijateljstva. Osim toga, naši su učenici pripremili i članovima Udruge poklonili „Kutiju dobrih želja“ koju su ispunili svojim crtežima i porukama prijateljstva. Nadamo se da će uživati u kreativnim likovnim radovima te pozitivnim porukama.

Udruga „Uz tebe sam“ već se 16 godina bavi savjetovanjem, edukacijom, unapređenjem psihofizičkih sposobnosti i osamostaljivanjem osoba s različitim vrstama invaliditeta. Korisnici Udruge su djeca s teškoćama u razvoju, a uključena su djeca s poremećajima u ponašanju, učenju, tjelesnim oštećenjima, djeca smanjenih intelektualnih sposobnosti, mlade osobe s invaliditetom s višestrukim oštećenjima i njihove obitelji.

Vjerujemo da će štićenici Udruge, kao i svi volonteri, ovaj dan pamtiti po lijepim uspomenama te se i u budućnosti rado prisjetiti dogodovština te nasmijanih lica okupljenih.

Hvala svim našim malim volonterima na njihovim velikim djelima!

Tihana Golub Jug

Dana 13. travnja 2024. godine nekoliko učenika naše škole sudjelovalo je u volontiranju u Udruzi „Uz tebe sam“ povodom Svjetskog dana činjenja dobrih djela. Posjetili smo osobe s invaliditetom i teškoćama u razvoju. Zajedno s njima prolazili smo poligon s pitanjima, zaplesali zumbu, razgovarali, radili narukvice prijateljstva i još mnogo toga. Prvi puta sam sudjelovala u volontiranju, ali nadam se ne i zadnji. Bilo mi je stvarno zabavno, zanimljivo i vrlo poučno. Ljude se često diskriminira na temelju nebitnih stvari, ali tamo smo svi bili jednaki. Jedino mi je žao što se više učenika nije priključilo, no mi koji se jesmo stekli smo iskustva koja ćemo još dugo pamtiti.

Iva Trojanović, 8.a

Na volontiranju smo prolazili poligon, pjevali i plesali te nam je bilo vrlo zabavno. Bila sam sretna te sam osjećala zadovoljstvo. Voljela bih da se i ostali okušaju u volontiranju. Ja ću se sigurno ponovno uključiti.

Tanja Skupnjak, 6.b

Svi smo se dobro zabavljali, ali ono što je bilo posebno divno jest vidjeti osmijeh na licu djeteta s teškoćama u razvoju. Ovo iskustvo bilo je ne samo zabavno već i poučno. Proveli smo dosta vremena zajedno s djecom iz Udruge, upoznali i druge osobe te naučili važnu lekciju - ne treba odbaciti nekoga samo zato što je drugačiji od nas. Preporučila bih svima da se okušaju u volonterskim aktivnostima.

Marija Petran, 6.a

Na Dan činjenja dobrih djela pomogao sam mladima s invaliditetom, zabavljao ih, plesao s njima i izrađivao razne narukvice. Osjećao sam se ponosno jer znam da sam učinio puno dobrih djela. Upoznao sam i nove volontere, družio se s njima te sada više razumijem važnost pomaganja drugima. Naučio sam puno toga o empatiji i da se treba prilagoditi potrebama mladih osoba s invaliditetom. Dobro je činiti dobro i htio bih da se takva subota ponovi više puta.

Matias Petek, 6. b