Izlet Planinarske grupe na Kalnik
Autor: Ivana Stuparić, 13. 10. 2017.

BREG KAM SE SAKI SPENJATI MORE

Planinarska se grupa po drugi put odvažila otići na goru Kalnik,u subotu, 7.10.2017.

Ona je zbog svoje ljepote, pristupačnog terena i prekrasnih vidikovaca često posječena i pravi mali izazov planinarima početnicima. Smještena je u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, veći dio u Varaždinskoj, a manji u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Krenuli smo autobusom ispred škole u 8:30 sati.  Na putu do Kalnika naišli smo na prometnu nesreću.  Nije nam ništa drugo preostajalo, nego da krenemo okolnim putem. Konačno smo stigli do sela Kalnik u podnožju, odakle smo pješice nastavili prema planinarskom domu. Nakon kraćeg odmora krenuli  smo prema vrhu Vranilac na 643 m nadmorske visine. Putem nam je planinarski vodič pričao o planinarskom društvu, ponašanju planinara te oznakama i kretanju po planini. Nakon strmijeg završetka uspona, dotaknuli smo geodetski stup koji se tamo nalazi i  odmah znali da smo službeno na vrhu. To potvrđuje i pečat koji smo stavili u svoje dnevnike.

Spuštajući se niz padinu, skrenuli smo na Poučnu stazu. Tamo smo vidjeli jamu u kojoj su arheolozi pronašli posude iz kamenoga doba te ruševine stare crkvice u kojoj se na zidu vidi cijeli križ s krunicom, te mnogo biljnih vrsta koje su putem označene.

Ono što Kalnik čini posebnim jesu ruševine Staroga grada. Nakon odmora i okrijepe, otišli smo do ruševina. Tamo smo čuli priču o povijesti  te utvrde. Svakako ćemo zapamtiti legendu o kralju Beli IV. koji se sa svojom pratnjom tamo sklonio bježeći pred Tatarima. Lokalno ih je stanovništvo hranilo šljivama pa su dobili naziv šljivari. Tatari su odustali, a kralj je stanovništvu zauzvrat dodijelio plemićke titule.

Još smo neko vrijeme proveli u podnožju Kalnika, a onda se puni dojmova, dobrog raspoloženja i spokoja vratili svojim kućama.

Sara Tolić, 6. r.