Zeleno srce Kvarnera
Autor: Dubravka Jug, Erika Komar, 24. 10. 2018.

Prirodne ljepote stvarane milijunima godina

Mali planinari naše škole  ovaj su put odlučili otići u Gorski kotar i uživati u ljepotama prirode -  Zelenom viru i Vražjem prolazu. To su dva posebna geomorfološka rezervata koji spadaju u kategoriju zaštićenih krajobraza, ali i dva najljepša bisera goranskog dijela Primorsko-goranske županije.

Pješice su krenuli iz Skrada. Planinarska šumska stazica vodila ih je do jezerca koje je smješteno u špilji, a zbog svoje smaragdno-zelene boje i izvora koji se ne primjećuje, dobilo je ime Zeleni vir. Djeca su bila oduševljena divnim slapom koji se poput bijele zavjese spušta niz visoku stijenu pritom obasipajući ulaz u špilju milijunima kapljica i čini sklad ljepote zelenila i stijena koje se obrušavaju nad jezercem.

Slijedeći potok, planinarska je družina došla do male hidrocentrale i Planinarskog doma. Tamo su proveli vrijeme u igri, odmoru i opuštanju. Nisu propustili probati goranske slastice -  savijaču od borovnica i palačinke sa šumskim voćem.  Nastavili su pješačiti kanjonom Vražji prolaz, najljepšim hrvatskim kanjonom punim divlje romantike potoka Jasle, a zatim stigli do špilje Muževa hižica. Hrabro su ušli opremljeni svjetiljkama i oduševili se kamenim oblicima koje je priroda stvarala milijunima godina. Stalni stanovnici špilje, mali šišmiši, preplašeno su se skrivali u pukotinama.

Vesela družina hrabro je krenula strmom kružnom stazom natrag prema Skradu.

Erika Komar, 8. a