Znanstveni izazovi na Večeri matematike
Autor: Ivana Stuparić, 10. 12. 2018.

Tko je uništio papirić s programom?

Na blagdan Sv. Nikole održala se treća po redu Večer matematike u našoj školi koju su organizirale učiteljice Lucija Vrbanec-Topolnjak i Elizabeta Borovec. Odazvalo se 80 učenika predmetne nastave što pokazuje da su učenici stvorili jedan pozivan stav prema matematici i otkrili njezinu zabavnu stranu rješavajući jednostavne i složene zadatke kroz igru, smijeh i zabavu.

Ove godine najveći izazov – problemski zadatak postavljen je pred učenike petih razreda. Sveti Nikola pripremio im je zadatke za rad na microbitu. Međutim, netko je papir s programom poderao i jedan je komadić nedostajao.

Mali su detektivi rješavajući zadatke zbrajanja, množenja i dijeljenja višeznamenkastih prirodnih brojeva, odgonetnuli počinitelja i pronašli dio programskog rješenja koji je nedostajao. Tu nisu stali. Riješivši preostala dva zadatka, saznali su i kada je nedjelo počinjeno te s kojim razlogom.

S dobivenim rješenjem prvog zadatka, učenici su mogli dopuniti programsko rješenje na računalu i isprobati rješavanje dijeljenja četveroznamenkastih brojeva s dvoznamenkastim na microbituMicrobit je pritiskom na gumb A odabrao nasumični četveroznamenkasti broj, a pritiskom na gumb B nasumični dvoznamenkasti broj.

Kako bi testirali svoje znanje, ali i provjerili radi li microbit kako treba, učenici su sami na papiru izračunali dobiveni izraz te ga provjerili na  microbitu istovremenim pritiskom gumba A i B.

Učenicima se cijela radionica zaista svidjela jer su nizom zanimljivih i dinamičnih zadataka došli do rješenja problema, ali i nagrade u vidu testiranja znanja microbita.

„Zna li on to zaista tako brzo izračunati?“ bilo je pitanje koje su si postavili svaki put kada bi prionuli na rješavanje zadatka.

Ivana Stuparić