Osvrt
Autor: Dubravka Jug, Julijana Kurtek, 19. 12. 2018.

Tko pjeva, zlo ne misli

Učenici sedmog i osmih razreda 27. listopada 2018. uputili su se u Hrvatsko narodno kazalište pogledati kazališnu predstavu „Tko pjeva, zlo ne misli“, kazališnu adaptaciju istoimenoga legendarnog hrvatskog filma redatelja Kreše Golika. Gledajući taj kazališni komad, zaista su uživali u priči zagrebačke obitelji Šafranek koja iz dana u dan živi uobičajeno, ali sve to mijenja neodoljivi  i šarmantan gospodin Fulir.

Predstava je započela pjesmom koja nas je vratila uživo u samu priču. Na pozornici su  se izmjenjivali glavni likovi koji su dočarali život obitelji Šafranek. Glumica Zrinka Cvitešić odlično je utjelovila lik Ane Šafranek, bila je gotovo ista kao i u filmu. Njezina sestra Mina cijelo je vrijeme prštila pozitivnom energijom, stalno je nešto govorila i tražila pažnju.

Najveće iznenađenje bio je lik gospodina Fulira, poznatog zavodnika, kojega je utjelovio glumac Krešimir Mikić. Visok, mršav s bradom i zalizanom frizurom te gracioznim govorom, cijelo se vrijeme upucavao Ani Šafranek koja se potajno nečemu nada jer živi u nesretnom braku sa službenikom Franjom koji redovito odlazi k susjedu na gemišt.  Franju Šafraneka utjelovio je Dušan Bućan čija je uloga bila da cijelu priču učini humorističnom, ali i pomalo ironičnom – u čemu je definitivno uspio.

Ono po čemu je ova predstava bila zaista posebna jesu česta pjevanja i ples te glazba koja je stalno prisutna. Najviše su me očarali razni zvukovi koje su proizveli sami glumci i na taj način oživjeli pozornicu, ali nas i podsjetili na duh staroga Zagreba. Također bih istaknula da je po meni vrhunac cijele priče bio prizor kada Franjo na rotirajućoj pozornici proganja Fulira.

Ova je predstava nadmašila sva naša očekivanja što je dokazao i pljesak na kraju predstave. Preporučila bih ju svakome tko je željan smijeha!

Julijana Kurtek, 8. a