« Travanj 2020 »

Stručno predavanje u osmom razredu
Autor: Dubravka Jug, 5. 12. 2019.

OZBILJAN PROBLEM DANAŠNJICE

U sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti učenici osmog razreda odslušali su stručno predavanje na temu Ovisnosti. Predavanje je održao djelatnik Zavoda za javno zdravstvo i policijski službenik iz Policijske uprave varaždinske.

Zabrinjavajući je podatak kako u posljednje vrijeme ima sve više mladih ovisnika o alkoholu, pušenju, a u novije vrijeme i računalnim igricama. Kako bi osvijestili te probleme  današnjice, pripremili su nam prezentaciju sa slikama prikazavši osobe u alkoholiziranome stanju. Policijski službenik detaljno nam je objasnio koje su posljedice konzumiranja alkohola kod maloljetne osobe i kako to utječe na ljudski organizam u prometu.

Djelatnik Zavoda za javno zdravstvo ispričao je na koji način treba pomoći osobi u alkoholiziranome stanju jer u protivnome život takve osobe može vrlo lako završiti smrću. Također, napomenuo nam je da su stariji ljudi skloniji alkoholu koji potiče agresivnost zbog koje pati obitelj i prijatelji.

Izvođenjem praktičnih vježbi - korištenjem posebnih naočala koje daju dojam vrtoglavice i iskrivljenosti vida – doživjeli smo probleme u orijentaciji, pravocrtnom hodanju te gađanju cilja lopticom.

Vrlo je važno da javnost bude upoznata sa problemom zloupotrebe svih sredstava ovisnosti i njihovim zdravstvenim i socijalnim posljedicama kako bi se na vrijeme suprotstavila ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Ema Pačalat, 8. r.