Olimpijski viceprvak
Autor: Ivana Stuparić, 19. 6. 2020.

Deutsche Sprache im Herzen

Damian Kolarić, učenik osmog razreda i odličan znalac njemačkoga jezika, 8. i 9. lipnja ponosno je predstavljao našu školu na online Olimpijadi koju je organizirao Goethe institut te osvojio visoko DRUGO mjesto.

Unatoč koroni koja je paralizirala učenička natjecanja, Goethe institut iz Zagreba nije zaboravio na odlične učenike njemačkog jezika koji su se plasirali na Državno natjecanje iz njemačkog jezika koje je trebalo  biti održano 30. ožujka u Zadru, ali je otkazano. Stoga je gospođa Yvonne Klietz, savjetnica za nastavu njemačkoga jezika pri Goethe institutu, pokrenula inicijativu da učenici ipak pokažu svoje izvanredno znanje.

Gospođa Klietz je uz pomoć ostalih suradnika u nekoliko dana pokrenula Nationale Deutscholympiade Kroatien 2020-online koja se održala 8. i 9. lipnja. Kako se Damian Kolarić plasirao na državno natjecanje, imao je čast sudjelovati na Olimpijadi.

Prvog dana, 8. lipnja svi su sudionici sudjelovali u polufinalu rješavajući kviz koji se sastojao od čitanja s razumijevanjem, slušanja te propitkivanja o kulturi, običajima i činjenicama o Njemačkoj. Nakon prvog kruga natjecanja samo su  tri učenika stekla pravo sudjelovanja u završnome krugu. Damian je svojim odličnim znanjem stekao to pravo te u utorak, 9. Lipnja zajedno s dva preostala finalista imao zadatak da osmisli radijsku emisiju na temu Sport i zdrava prehrana. Imali su sat vremena za online pripremu te su, osim dobrog poznavanja njemačkog jezika, trebali pokazati i sposobnost rada u timu s potpuno nepoznatim partnerima. Damian je svoj dio odradio odlično, a pobjeda mu je izmakla za „ nekoliko riječi“ više koje je izgovorio jedan od članova tima. Ovo je za njega bilo novo iskustvo, a osjetio je i timski duh Olimpijade gdje je moto „Važno  je sudjelovati.“

Izuzetno smo ponosni na njegovo postignuće te mu želimo puno uspjeha u daljnjem školovanju i sudjelovanju na brojnim natjecanjima i olimpijadama. Ovim putem želimo čestitati i njegovoj ponosnoj mentorici Dijani Božak koja ga je čitavo vrijeme pripremala za ovakav izazov i bila mu velika potpora u tim napetim trenutcima.