Terenska nastava petaša i šestaša u Kuterevo – Zavižan - Senj
Autor: Adela Varović, Martina Barulek, 2. 6. 2015.

NEZABORAVAN IZLET
U NETAKNUTOJ PRIRODI

Učenici V. i VI. razreda OŠ Šemovec i njihovi razrednici Emina Ister, Maja Vitković, Martina Barulek i Damir Popović krenuli su na cjelodnevnu terensku nastavu dana 29. svibnja 2015. Program je uključivao upoznavanje prirodnih, povijesnih, kulturnih znamenitosti i vrijednosti Kutereva, Zavižana i Senja.

U Kuterevu, selu koje je poznato po tomu što se skoro svaka obitelj/kuća nekada bavila izradom predmeta od drva, donekle i danas, a u zadnje vrijeme po Utočištu za mlade medvjede, primio nas je gospodin Ivan Crnković-Pavenka te nas svojim interesantnim i slikovitim govorom upoznao s poviješću nastanka Utočišta te svrhom daljnjeg postojanja. Upoznao nas je i s volonterom iz Španjolske koji nas je proveo po Utočištu i ispripovijedao mnoge dogodovštine s kojima se susreće dok skrbi o medvjedima. Slijedilo je slobodno vrijeme za okrepu, ali i kupnju suvenira.

Po dolasku u NP Sjeverni Velebit posjetili smo planinarski dom Zavižan gdje smo mogli okusiti ljekoviti biljni čaj. Vodič nam je približio i pokazao sve ljepote koje Velebit pruža posjetitelju. Najimpresivnije mjesto u NP Sjeverni Velebit, po riječima učenika, svakako je vidikovac na Premužićevoj stazi odakle »puca« pogled na Liku i najviše velebitske vrhove. Razgledali smo meteorološku stanicu i botanički vrt u kojem se njeguju najzanimljivije biljke Velebita.

U Senju smo imali organizirani ručak u restoranu Krešimir te stručno vodstvo za razgled Senja. Posjetili smo tvrđavu Nehaj i prisjetili se legende o toj tvrđavi.

Učenici su na terenskoj nastavi pokazali i svoju tjelesnu izdržljivost jer trebalo je propješačiti mnoge šumske staze. Unatoč tomu, izrazili su oduševljenje ovakvim načinom učenja i nadaju se da će im se uskoro opet pružiti prilika za terensku nastavu.

Adela Varović, 5.b