Posjetili komunu Cenacolo

OVISNOSTI - PROBLEM MODERNOG DOBA

Učenici osmih razreda posjetili su komunu Cenacolo 29.ožujka 2017. u Varaždinu. Riječ je o terenskoj nastavi u sklopu Vjeronauka koja je organizirana pod vodstvom vjeroučiteljice Ivane Žuljević, razrednice Maje Vitković, razrednika Damira Popovića te učiteljice  Mirjane Lončar i pedagoga Branimira Vinceka.

Svrha posjeta bila je da se učenici upoznaju s ovisnostima koje haraju današnjim društvom i čuju istinita i potresna svjedočanstva osoba koje su zapele u svijetu droge.

Nakon dobrodošlice učenici su se smjestili u kapelicu gdje su saznali kako je osnovana zajednica, da je majka Elvira često nazvana „časnom sestrom ovisnika“ utemeljila zajednicu iznad svega kao jednu obitelj utemeljenu na vjeri gdje ranjeni čovjek može susresti ljubav. Ona  ga besplatno prihvaća, pomaže mu da zacijeli duševne rane i savjetuje kako ponovo pronaći istinski život bez poroka. Učenici su saznali kako funkcionira komuna, o podjeli poslova, što je dozvoljeno raditi, a što ne i u kojim se sve mjestima i državama nalaze takve zajednice.

Učenicima su najzanimljivija bila istinita svjedočanstva bivših ovisnika o ulasku u svijet droge te posljedice koje su ih dovele do izoliranosti i izbacivanja iz društva pa čak i same obitelji. Utočište  su  pronašli upravo u zajednici Cenacolo gdje se smatraju spašenima i usmjerenima na pravi životni put. Nakon svjedočanstava neki članovi zajednice odveli su učenike i učitelje u razgled imanja i upoznali ih sa skromnošću u kojoj žive.

Na kraju posjeta učenici su zaključili da govoriti o ovisnosti znači upozoravati da kratkotrajan užitak, zabava, zadovoljstvo i bijeg od problema nisu vrijedni cijene koju ona nosi sa sobom!