Festival matematike
Autor: Dubravka Jug, Tea Mišak, 29. 4. 2017.

UPOZNAJTE MATEMATIKU U  NAJLJEPŠEM RUHU

Ovogodišnji 3. Festival matematike Varaždinske županije održao  se 21. travnja u Gospodarskoj školi Varaždin. Tema natjecanja bila je  „Varaždinska županija: jučer, danas, sutra“. Svoje su znanje iz matematike i logike,  ekipno ili pojedinačno,  pokazali učenici od 1. osnovne pa sve do 4. razreda srednje škole.

Mnogobrojnim učenicima iz Varaždinske županije, bilo ih je više od tisuću, pridružili su se i  matematoljupci iz Međimurske, Krapinsko-zagorske, Požeško-slavonske, Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije te Grada Zagreba. Zbog velikog broja učenika natjecanje se paralelno održavalo  u dvoranama Gospodarske škole, Druge gimnazije Varaždin  i  Srednje strukovne škole.

Predstavnici naše škole bili su Špancireri, Husari i  Purgari. To su nazivi ekipa u koje su učenici bili raspoređeni po dobnim skupinama.

Špancireri: Marko Vrbančić (4.a), Arijana Mesarić (4.b), David Jagačić (3.a), Nikola Božak (3.b), Jan Lončarić (4.a), Alan Kosec (4.b), Paula Šmrček Piškor (3.b) i Kiara Petek (3.a)

Husari: Leona Pačalat (6.a), Erika Komar (6.a), Anja Špoljarić (5. r.) i  Noah Sitar (5. r.)

Purgari: Elena Fajt (8. b), Emanuel Sajko (8. a), Fran Hižak (7. b) i Tea Mišak (7. a)

Najbolji je uspjeh postigla Leona Pačalat, učenica 6. a razreda. Osvojila je visoko četvrto mjesto u pojedinačnom natjecanju. Tu je i  postrojba učenika petih i šestih razreda koji su ekipno zauzeli  14. mjesto što je jako dobar rezultat  u odnosu na 50-ak ekipa u toj kategoriji.

Svi smo mi stari i novi matematoljupci sretni i ponosni što smo sudjelovali u ovom „matematičkom čudu“ gdje smo stekli nova znanja, matematičke vještine, stvarali i bili kreativni.  Svjedoci smo da matematika može postati naša najbolja prijateljica.  Ona može biti itekako zanimljiva i zabavna. Pruža jako puno izazova i mogućnosti za izražavanje, ali je i zaslužna za sklapanje novih prijateljstava. Stoga, otklonite sve predrasude, otvorite joj vrata i dopustite da vam se predstavi u svom najljepšem ruhu. Vjerujte, ostat ćete iznenađeni i odmah postati matematoljupci!

Čestitamo svim našim sudionicima ovog Festivala i nadamo se da će se njihov broj povećavati narednih godina.

Tea Mišak, 7.a