« Studeni 2017 »

Obilježili Dan kravate
Autor: Ivana Špoljarić, 19. 10. 2017.

MODNI DETALJ KOJI SU PROSLAVILI HRVATI

Svake se godine 18. listopada obilježava Dan kravate. Na taj je dan 2003. g izvedena spektakularna instalacija  Kravata oko Arene u Puli. To je bila najveća kravata na svijetu kojom je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima. Ovaj su modni detalj nosili Hrvati kao dio vojne opreme za vrijeme Tridesetogodišnjeg rata i na taj ga način proslavili. Među prvima su je prihvatili Francuzi.

Ove smo se školske godine po prvi put uključili u obilježavanje Dana kravate. Svi su učenici oko vrata ponosno nosili taj omiljeni modni detalj različitih boja i čvorova. Neki su imali ručno rađene kravate od papira. Razredne i školske panoe krasile su kravate različitih boja i oblika, ali i pregršt informacija o povijesti tog modnog detalja.

U našoj će se školi obilježavanje nastaviti i drugi tjedan na satovima razrednika. Organizirat će se radionice na kojima učenici budu mogli naučiti neke od načina vezanja kravate, a i putem kvizova pokazati svoje znanje o poznavanju tog modnog detalja.

Ema Pačalat,  6.r.