Bilješke 01.01.-31.12.pdf

EVIDENCIJA UGOVORA - 2019.doc
doc_doc

Nezaboravno ljeto u Vodicama
Autor: Dubravka Jug, 8. 7. 2019.

Sve što je lijepo, kratko traje

U ranim jutarnjim kišnim satima 19 je učenika sedmih razreda 18. lipnja 2019. zajedno sa svojom razrednicom Marijom Vugrinec i pratiteljicom Lucijom Vrbanec Topolnjak krenulo na nezaboravno petodnevno putovanje zvano maturalac.

Upoznajmo se

U rano kišno jutro umorni, ali uzbuđeni krenuli smo na put. Prva postaja  bila je Osnovna škola „Petar Zrinski“ Jalžabet. Pokupili smo jednako uzbuđene susjede. Neki od nas bili su sramežljivi pa nismo odmah kliknuli na prvu. Trebalo nam je vremena. I imali smo ga sve do Smiljana – naša druga postaja. Posjetili smo Memorijalni centar „Nikola Tesla“. Gledajući dokumentaran film, štošta smo saznali o životu Nikole Tesle. Isprobali smo i vidjeli kako su funkcionirali neki izumi i usput razgledali njegovu rodnu kuću. U večernjim satima stigli smo do Vodica. Napokon je došlo ono što smo čekali godinu dana.

Hej, sokole, ptico siva

Nakon odličnog doručka krenuli smo do Sokolarskog centra Dubrava koji je prvi azil za ptice grabljivice u Republici Hrvatskoj. Tamo nas je dočekao animator koji nam je upriličio pravi jednosatni show. Na vrlo duhovit način prikazao je kako ptice žive, hrane se,  napomenuo što moramo učiniti ako u prirodi naiđemo na mladu pticu grabežljivicu. Objasnio nam je zašto sokola ili sovu ne bismo trebali dirati rukama, nego isključivo glavom. Vrhunac posjete bio je dio kada su najhrabriji stavili zaštitnu rukavicu na ruku i držali sokola. Svoj put produžili smo prema Šibeniku i uz stručnu pratnju razgledali Krešimirov grad. Jedva smo dočekali odlazak na plažu poslije ručka. Cijelo poslijepodne uživali smo u morskim valovima, sunčevim zrakama i mirisu mora. Dan je završio disko večerom. Otkrili smo među sobom izuzetno talentirane plesače i pjevače.

U zagrljaju jezera i slapova

Treći smo dan iskoristili za odlazak u Nacionalni park „Krka“. Šećući drvenim stazama i mostićima, uživali smo u ljepoti te netaknute prirode. Najviše su nas očarale predivne bijele zavjese (slapovi) koje su se graciozno i silovitom brzinom spuštale u rijeku i pjevušile nama nepoznate melodije. Upoznali smo se i s običajima ovoga kraja. Razgledali smo vodenice u kojima se prezentira mljevenje žitarica, pranje i stupanje sukna, tkanje torbi i prostirki za pod (tapeta), kovanje potkova, oranje, sijanje, vijanje te priprema hrane u staroj kužini.

Blago šibenskog arhipelaga

Ujutro nas je probudilo sunce koje se probijalo kroz naše prozore i pozvalo nas na savršeno mjesto za potpuno spajanje s prirodom i upoznavanje njezine nevjerojatne snage. Brzo smo se spremili i otišli na vožnju brodom do Zlarina. Ono što nismo znali, a stvarno nas je iznenadilo jest to da je Zlarin zeleni otok bez automobila. Prošetali smo do Muzejske zbirke KUD-a „Koralj“ i razgledali etnografsku zbirku i radionicu za obradu koralja i izradu nakita majstora Mire Meškera. Vidjeli smo originalne alate za vađenje i obradu koralja, kopije filmskih zapisa na temu koraljarstva, Spomen-zbirku Vesne Parun i arheološke ostatke antičkog brodoloma kod Zlarina. Oprostivši se od Zlarina, ugodnom smo se brodskom vožnjom vratili u Vodice. Tu  smo se večer dogovorili za noćno kupanje. Naravno, samo najhrabriji su ispunili obećanje.

Nikad zbogom, samo doviđenja

Stigao je i zadnji dan naše pustolovine zvane maturalac. Sa suzom u oku i u tišini polako smo spremili svoje stvari i stavili ih u autobus. Posljednje minute iskoristili smo za kupanje i šetnju kako bismo se oprostili od ovog predivnog mjesta koje će u nama buditi brojna sjećanja.  Po povratku kući stali smo u Zadru i Ninu.  Posljednje zajedničke trenutke iskoristili smo maksimalno. Cijelo smo se vrijeme zabavljali u autobusu, pjevali različite pjesme, smijali se i fotografirali. Najviše ćemo pamtiti večere koje smo provodili šećući gradom i pritom uživali u njegovoj ljepoti, ali i nezaboravne disko večeri  kada smo omamljeni plesom i pjesmom bili najopušteniji.

Lea Cvrtnjak, Ema Pačalat, 8.r.