« Srpanj 2017 »

Projekt „Tjedan dana bez ekrana“
Autor: Dubravka Jug, Stela Masten, 19. 4. 2017.

DA – JA TO MOGU!

Glavna  društvena zanimacija mladih  – Facebook i „pomagači“ u ubijanju slobodnog vremena – mobitel, TV i računalo glavni su razlozi zašto smo se i ove godine uključili u projekt „Tjedan dana bez ekrana“.  Ovaj  su put  u projekt bili uključeni  učenici od 5. do 8. razreda  na satovima Hrvatskog jezika, ali i izvan nastave.

Pravi naziv ovog projekta  jest „Deset dana bez ekrana“ koji je pokrenut na inicijativu jedne francuske škole i Hrvatsko-francuske udruge u Zadru 2008.  godine. Prošle su godine u projektu sudjelovali učenici 7. i 5. razreda dok su se ove godine uključili i ostali razredi. Projekt je trajao od 3. do 9. travnja. Osmišljene su različite radionice. Na prvim su se satovima izrađivali plakati na temu  Dobre i loše strane medija, reklama, Facebooka. Na ostalim satovima organizirane su dramske radionice gdje su se učenici  posvetili glumi, a to im se ujedno i najviše svidjelo. Osmišljavali su reklame za beskoristan proizvod, snimali televizijske reportaže vezane uz zadanu priču, prikazivali scene iz sapunica ili scene virtualnog nasilja izazvanog društvenim mrežama. Učenici šestih i osmih razreda na kraju su izradili fotostrip svih radionica.

Najhrabriji učenici provodili su projekt i izvan nastave. Vodili su dnevnik (popis aktivnosti kojima su se bavili u slobodno vrijeme). Onima koji su  izdržali bez triju ekrana svih sedam dana, urečena su posebna priznanja, a učenici s najvećim brojem bodova dobili su zaslužene nagrade. Ciljevi ovog projekta bili  su smanjiti vrijeme ispred triju ekrana (mobitela, računala i televizora), vježbati kritičko mišljenje prema medijskim sadržajima, potaknuti učenike na kvalitetnije i raznovrsnije korištenje slobodnog vremena, poboljšati komunikaciju i suradnju u obitelji te poboljšati odnos s vršnjacima.

Iako su mediji vrlo korisni i pomažu nam u mnogo čemu, ipak bismo svoje slobodno vrijeme trebali provoditi što više  družeći se sa svojom obitelji i prijateljima jer današnja se mladež sve više otuđuje od stvarnog svijeta i svakodnevnice i ulazi u svijet virtualne mašte u kojem neki ostaju zarobljeni.

Stela Masten, 7.a