Bilješke 01.01.-31.12.pdf

EVIDENCIJA UGOVORA - 2019.doc
doc_doc

Maturalno putovanje na Murter
Autor: Ivana Stuparić, 30. 6. 2017.

PUTOVANJE ZA PAMĆENJE

Učenici 7. a i b razreda bili su na maturalnom putovanju na otoku Murteru od 15. 6. do 19. 6. 2017. S njima su bile razrednice Melanija Horvat i Valentina Barulek Boltižar. Petodnevna pustolovina zauvijek će im ostati u lijepim sjećanjima zbog raznih dogodovština, lijepih izleta poučnog karaktera, zabave i sklapanja novih prijateljstava.

I konačno taj dan…

Svi su nam uvijek govorili kako je maturalac najljepše putovanje u životu svake osobe i kako ćemo ga se zauvijek sjećati. Tako je došao red i na nas. Došlo je vrijeme da i mi proživimo naše putovanje života najbolje što možemo. U ranim jutarnjim satima skupili smo se ispred škole, poljubili roditelje, na brzinu nabacali kofere u prtljažnik i potrčali u autobus kako bismo zauzeli mjesto koje smo željeli. Kad smo krenuli iz Šemovca, svi po redu bili smo veoma uzbuđeni. Uzbuđenost je dosegla svoj vrhunac kad smo došli u Svibovec da pokupimo učenike koji su išli s nama na maturalac. Kad su ušli u autobus, napetost se mogla rezati škarama. Bili smo kao na bojnom polju. Kao dvije zaraćene strane. Nismo se usudili uputiti si osmijeh, pozdrav, a kamoli započeti razgovor i druženje. Najveću pustolovinu toga dana doživjeli smo u NP Krka. Te prirodne ljepote i bogata flora i fauna bile su veoma zadivljujuće. Dolaskom do najvećeg slapa, Skradinskoga buka, uzeli smo kraću pauzu za odmor i uživanje u prekrasnoj prirodi. Nakon odmora posjetili smo izložbu starih zanata. Po završetku razgledavanja otišli smo do autobusa i uputili se do našeg glavnog odredišta - otoka Murtera. Stigavši na Murter, brzinski smo se smjestili u svoje sobe. Poslije je slijedila večera i ludi provod u hotelskom disku u kojem nas je zabavljao DJ i animator Burki. Ples i pjesma bili su fantastični.

Odmor od prethodnog dana

Divan i sunčan dan, baš odličan za kupanje. Sva sreća da smo bili slobodni pa smo ga mogli provesti po želji. Kupali smo se i sunčali cijeli dan, a ostatak večeri proveli plešući u disku i družeći se u sobi 202 – pidžama party.

Sokolarenje

Bilo je rano jutro i sunce je već pržilo. Nakon doručka pripremali smo se za posjet Sokolarskom centru u Šibeniku. Tamo uzgajaju sokole i sove. Održali su nam sjajnu prezentaciju o tome kako oni žive i love te koja su im osjetila najrazvijenija. Dobili smo i priliku hraniti sokola što je sigurno bio najzanimljiviji dio posjeta. Nakon Sokolarskog centra slijedilo je kupanje na Slanici i posjet muzeju brodogradnje u Betini. Tamo smo saznali kako se gradi betinski brod te izgradili maketu istog pomoću računala.

Posjet arheološkom nalazištu

Odmah poslije ručka u cilju nam je bio posjet nalazištu Colentum u Murteru. Od naše vodičke saznali smo kako su u to doba Rimljani živjeli i kako je izgledao taj stari rimski grad na Murteru. Nadamo se da će vlasti osuvremeniti to arheološko nalazište jer stvarno otkriva puno o povijesti ne samo grada Murtera već i cijele Hrvatske. Nakon razgledavanja Colentuma dobili smo slobodno do kraja dana za vlastite aktivnosti. To nam je bila ujedno i posljednja noć na Murteru pa smo se odlučili opustiti i družiti na terasi.

Sve što je lijepo, kratko traje

Eto, stigli smo i do zadnjeg dana našeg maturalnog putovanja. Nakon doručka slijedio je rastanak od hotelskog osoblja i hotela. Najteže nam je ipak pao rastanak od našeg DJ-a Burkija. U tih pet dana s njim smo stvorili prijateljstvo koje ćemo pamtiti do kraja života. Koreografijom na arapsku pjesmu Tunak oprostili smo se od našeg Burkija i predivnog Murtera. Po povratku smo stali u Zadru. Posjetili smo muzej antičkog stakla i pogledali izložbu stakla nađenog u Zadru i okolici. Nakon muzeja s lokalnom vodičkom obišli smo sve poznate objekte grada -  od crkve sv . Donata i rimskog Foruma do morskih orgulja i Pozdrava Suncu. Svi smo se složili da je Zadar jedan od najljepših gradova s bogatom poviješću.

Došlo je i vrijeme povratka kući i rastanka s našim prijateljima Svibovčanima. Opraštali smo se pjesmom, zagrljajima i suzama. Pustiti suzu za prijatelje s kojima smo proveli takvo predivno putovanje, najmanje je što smo mogli učiniti jedni za druge.

Nakon ovog putovanja svi smo se uvjerili kako je maturalac doista putovanje koje nikada nećemo zaboraviti.

Emili Križanić 7.b