« Kolovoz 2017 »

Opremljenost naše školske knjižnice

Temeljni dokument koji određuje strandarde za opremanje školskih knjižnica je Standard za školske knjižnice, uveden 15. ožujka 2000.

Školske knjižnice u Republici Hrvatskoj dobivale su financijsku pomoć od MZOŠ za kupovinu lektirnih naslova do 2006 godine i to prema principu da je svaka škola godišnje dobila iznos od 14 kn po učeniku. Od 2007. godine takva je pomoć ukinuta. Briga za školske knjižnice u potpunosti je prenesena na tijela lokalne samouprave, odnosno županije i općine.

Ove školske godine, 2012./2013. po prvi puta nakon 2006, dobili smo 1744,40 kn za kupovinu potrebnih knjiga.

Prema standardu ( http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/272719.html ) škola je dužna osigurati 15-30 primjeraka od svakog naslova lektire

Naša školska knjižnica prosječno ima od 3 do 5 primjeraka pojedine lektire.

MZOŠ potiče škole da se samostalno pobrinu za opremanje vlastitih knjižnica na neki drugi način,

Zasad, radi socijalne osjetljivosti OŠ Šemovec nije uvela takvu praksu

Naravno takva odluka nosi i određene posljedice, a to je sve manje knjiga i propadanje fonda.

• Kako djeca ne mogu dobiti potrebnu lektiru ondje gdje bi trebali tj. u vlastitoj školskoj knjižnici - roditelji su prisiljeni potražiti potrebne knjige u gradskim knjižnicama.
  • Upis u gradsku knjižnicu se plaća, a tome treba dodati troškove prijevoza do Varaždina, te eventualne troškove koji nastaju prigodom kašnjenja sa vraćanjem knjiga.

Potpuno smo svjesni da zakon određuje besplatne usluge školske knjižnice ( uz to, mi ne naplaćujemo ni uobičajenu zakasninu ), no taj isti zakonodavac ukinuo je istodobno sva sredstva namijenjena financiranju školskih knjižnica 2007. godine, a ukinuti su propisi i zakoni po kojima je država bila dužna opremati knjižnicu (tako ne možemo se ni žaliti jer to više nije njihova obaveza)

PRIJEDLOG KNJIŽNIČARA

Moj je prijedlog da se i u našu školu uvede praksa "dobrovoljnog priloga u visini od 25 kn po obitelji" koja je uobičajena i uvriježena praksa posljednjih nekoliko godina u gotovo svim knjižnicama kako naše Županije tako i diljem Hrvatske.

Sa tako prikupljenim sredstvima knjižnica bi mogla u roku 5-7 godina osigurati sasvim dovoljan broj lektirnih naslova koji učenicima trebaju.

AKO NASTAVIMO IGNORIRATI TAJ PROBLEM ON NEĆE NESTATI.

VEĆ DANAS MNOGI RODITELJI NAŠIH UČENIKA OSJEĆAJU POSLJEDICE ODGAĐANJA TOG PROBLEMA.

Ako ne poduzmemo ništa - sve veći broj učenika i roditelja ovisit će o odlascima u Varaždin za svaku lektiru

uz trošak upisa i troškove prijevoza pojedinu obitelj to može na godišnjoj razini koštati i do 250kn

MOLIM RODITELJE DA NAM SE JAVE BILO PISMOM BILO E-MAILOM DA NAM KAŽU ŠTO MISLE O TAKVOJ AKCIJI...