e-Dnevnik je web aplikacija za vođenje razredne knjige u elektroničkom obliku. Cilj projekta e-Dnevnik je informatizirati proces službene evidencije o razrednim odjeljenjima u školi te olakšati i proširiti uporabu i korištenje razredne knjige.

Aplikacija e-Dnevnik izrađena je u CARNet-u te ima sve funkcionalnosti postojeće razredne knjige (imenik, dnevnik rada, zapisnici), uz mnoštvo dodatnih funkcionalnosti koje omogućava informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT). Kao pilot projekt, e-Dnevnik je početkom školske godine 2011/12.  u tri srednje škole: XV. Gimnaziji u Zagrebu, Gimnaziji Požega i u Medicinskoj školi Ante Kuzmanića u Zadru. U prva se tri razreda svake škole službena evidencija vodila u e-Dnevniku. Nastavnici su putem tablet računala pristupali e-Dnevniku u koji su upisivali nastavne sate, izostanke i ocjene.

Dodatna prednost je suzbijanje neovlaštenog unosa, ali i slučajeva krađe i nehotičnog ili namjernog uništavanja razredne knjige koji se ponekad javljaju u školama. U planu je kompletno povezivanje e-Dnevnika s e-Maticom radi automatskog povlačenja podataka te samim time ukidanje njihova višekratnog unosa.

Tko ima pristup e-Dnevniku?

• ravnatelji škola i djelatnici u pedagoškim službama.

• Predmetni nastavnici imaju pristup samo podacima o svom predmetu

• Razrednici imaju pristup svim podacima o učeniku svoga razreda.

Napomena

Pri pokretanju projekta e-Dnevnik poseban naglasak se stavljao na sigurnost podataka, od toga da svaki nastavnik ima ograničenu mogućnost unosa podataka, da se autorizira tokenom te da postoji zapis o autoru i vremenu svakog unosa. Svi su podaci pohranjeni na poslužitelju u CARNetu te postoji sigurnosna kopija na poslužitelju koji se nalazi na drugoj lokaciji tako da ne postoji mogućnost nestanka podataka.