2015-10-28 10:32:51 Bit će bolje - ako čitate! Kad ste zadnji put pročitali knjigu ili zanimljivu novinsku reportažu? Jesu li Internet i Facebook postali mjesto vašeg svakodnevnog informiranja? Ako ste među mnogim ljudima koji nemaju naviku redovitog čitanja ili ste je s vremenom izgubili, prisjetite se zašto je čitanje dobro i korisno. Klikom na OPŠIRNIJE pročitajte 10 razloga zašto je važno čitati. I već ove jeseni posegnite za knjigom…
1. Bolji rad mozga Studije pokazuju da ljudi koji su intelektualno angažirani i mentalno aktivni i u starijoj dobi, mogu svojim navikama umnog rada usporiti i spriječiti razvoj bolesti kao što su Alzheimerova bolest i demencija. Mentalna aktivnost održava rad mozga, aktivira ga i time štiti od gubitka moći rasuđivanja i kontrole. Kao što se trudimo trenirati svoje mišiće, na jednak bismo način trebali vježbati svoj mozak da bi ostao snažan i zdrav. Tko se svojim mozgom ne koristi, za njega bi se doslovce moglo reći da „nema pameti“ ili će je uskoro izgubiti. Želite li održati svoj mozak zdravim i fit, čitajte što više, rješavajte križaljke i igrajte društvene igre poput šaha.
2. Manje stresa Bez obzira na to sa koliko se stresa susrećete u školi ili na poslu, u međuljudskim odnosima ili svakodnevnim situacijama, sav će stres nestati kad se udubite u odličnu knjigu. Dobar roman može vas odvesti u novu stvaranost, dok će vas dobra novinska reportaža zabaviti i zadržati u sadašnjem trenutku. Stres i brige smanjit će se, a nakon što ih promotrite s drukčijeg gledišta činit će vam se da su nestali te da ste se konačno opustili. Bez opuštanja nema ni pravog odmora. 3. Znanje Sve što pročitate, obogatit će vas novim djelićima znanja, novim informacijama za koje nikad ne znate kad će vam zatrebati. Što više toga znate, to ste spremniji na svakodnevne izazove s kojima se suočavate. K tome, razmislite i o sljedećem – ako se ikada nađete u bezizlaznoj situaciji, izgubite posao, imovinu, novac ili čak zdravlje – znanje vam nitko ne može uzeti.
4. Obogaćivanje rječnika Što više čitate, vaš će um biti izložen raznolikim riječima, a te će riječi polako ulaziti u vaš svakodnevni vokabular. Ne kaže se bez razloga da je netko „načitan“ kad se lijepo izražava. Znati se služiti riječima i imati razvijene komunikacijske vještine dvije su poželjne karakteristike u svakom zanimanju i poslu. Također, ako znate da ste u stanju razgovarati s nadređenima i poslodavcima s punim pouzdanjem u vlastite sposobnosti, to će značajno osnažiti vaš nastup i samopouzdanje općenito. Činjenica da volite čitati i da ste u stanju govoriti i razgovarati o raznim temama može vam pomoći da brže i češće napredujete od onih čiji je rječnik skromniji jer nedovoljno poznaju književnost i znanstvena otkrića te ne prate globalno značajne društveno-političke događaje.
5. Bolje pamćenje Dok čitate knjigu, trebate upamtiti nizove likova, njihove osobine i informacije o njima, njihovu povijest i međusobne odnose koji čine priču napetom i zanimljivom do kraja. Iako treba upamtiti dosta toga tijekom čitanja, naš um čini to s lakoćom. Gotovo nevjerojatno, no svaka nova informacija koju upamtite stvara poveznice s postojećim informacijama i tako učvršćuje svoje mjesto. 6. Razvijanje analitičkog mišljenja Jeste li kad čitali kriminalističku priču i razriješili zločin prije no što ste došli do kraja knjige? Ako jeste, znači da ste u stanju kritički i analitički razmišljati te istodobno zapažati detalje koji su spomenuti i razvrstavati ih s ciljem otkrivanja istine.
7. Koncentracija U svijetu koji se vrti oko interneta, pažnja se raspršuje u milijune smjerova odjednom. Ne pomaže ni sposobnost višestrukog obavljanja poslova odjednom (tzv. multitasking) jer je zadataka koji se paralelno mogu obavljati sve više. U samo pet minuta prosječna osoba svoje će vrijeme rasporediti na posao, provjeru e-mailova, dopisivanje putem mobitela, skypea ili Facebooka te na razgovor s kolegama. To ponašanje već graniči s poremećajem nedostatka pažnje pa ne čudi što uzrokuje veliku razinu stresa, čime se smanjuje produktivnost.
8. Vještina pisanja Vještina pisanja ide ruku pod ruku s razvojem rječnika. Čitanje tiskanih, kvalitetno napisanih djela ima značajan učinak na pisanje jer će zapažanje ritma, tečnosti i stila pisanja različitih autora utjecati na vaš način i stil pisanja. Jednako kao što glazbenici utječu jedni na druge, a slikari koriste tehnike kojima su se služili njihovi prethodnici, tako i pisci uče kako pisati prozna djela čitajući djela drugih autora.
9. Promjene u osobnosti čitatelja Osim što čitanje dobre knjige opušta, tema o kojoj se čita može nam podariti unutarnji mir i smirenost. Čitanje duhovnih tekstova može sniziti krvni tlak i pružiti osjećaj mira, dok čitanje knjiga za samopomoć može pomoći ljudima koji pate od lošeg raspoloženja ili blagog psihičkog poremećaja. Promjene su moguće i u osobnosti čitatelja jer osobnost nije nešto s čime smo rođeni, već se ona razvija i mijenja kroz vrijeme. Radom na sebi čovjek može promijeniti mnogo toga. Čitanje može pomoći da osoba promijeni svoje ponašanje tražeći (bolje) rješenje za svoje probleme u knjizi. Primjerice, romantične priče razvijaju empatiju, umjetnička djela općenito potiču ljude na više suosjećajnosti i razumijevanja jer je proces otkrivanja njihove poruke poput razgovora – upoznavanja druge osobe. I to potiče čitatelja na ispitivanje vlastitih osjećaja i ponašanja te ga čini otvorenim za nova iskustva.
10. Besplatna zabava Iako mnogi od nas vole kupovati knjige kako bi po njima mogli praviti bilješke ili barem magareće uši, knjige mogu biti i dosta skupe. Da biste došli do kvalitetnih knjiga, posjetite knjižnicu i uživajte u moru knjiga koje se tamo čuvaju. U knjižnicama možete naći knjige o bilo kojoj temi koju možete zamisliti, a kako knjižnice stalno nabavljaju nove knjige dobrih knjiga nikad vam neće nedostajati. |
Osnovna škola Šemovec |