2017-03-10 08:20:45

Završila je zadnja komponenta projekta „Nasilje preko interneta – cyberbullying“

RAZVIJAJMO KULTURU NENASILJA I TOLERANCIJE U VIRTUALNOM SVIJETU

Policijska uprava varaždinska nastavlja preventivne aktivnosti vezane uz vlastiti projekt „Nasilje preko interneta – cyberbulling“. Stoga je učenike sedmih razreda po treći put posjetila policijska službenica Tatjana Horvat u srijedu, 1. ožujka 2017. te održala završno predavanje o nasilju na internetu u trajanju od jednog školskog sata. S obzirom da su svi učenici korisnici interneta i društvenih mreža,  sa zanimanjem su pratili predavanje i sudjelovali u raspravi.

Prisjetimo se. Riječ je o trogodišnjem projektu kojemu je cilj podići razinu znanja djece o pravilima ponašanja na društvenim mrežama, osvijestiti ih koje sve opasnosti postoje, naučiti kako ih izbjeći te ukazati na važnost uvažavanja drugih prilikom korištenja interneta i društvenih mreža. Informirati roditelje na koje sve načine mogu zaštiti svoju djecu i upozoriti ih na mogućnost ugradnje programa za zaštitu.

U prvoj smo  komponenti (tada petaši) anketirani o vremenu provedenom za računalom i načinu korištenja interneta, a u drugoj, kao šestaši, izrađivali  plakate na kojima smo crtežom poručili kako se treba ponašati na internetu. Cilj nam je bio osvijestiti druge učenike na postojanje različitih vrsta opasnosti i kako se treba ponašati na društvenim mrežama.

Na završnom smo predavanju ponovili dosad usvojena pravila o ponašanju na internetu i prisjetili se nekih stvarnih događaja vezanih uz nasilje na društvenim mrežama. Svi smo bili uključeni  u raspravu i razgovor o vremenu provedenom na internetu i ponosno  obećali da ćemo prije nego što išta komentiramo ili objavimo, dobro promisliti o svrsi našeg komentiranja ili objavljivanja. Uz poučne riječi službenice i projektni rad (prezentaciju) jednog učenika Prve gimnazije Varaždin uspješno smo završili projekt. Našem je pedagogu uručena zahvalnica za sudjelovanje Osnovne škole Šemovec u tom projektu, a učenicima su za poslušnost i odvojeno vrijeme podijeljene kemijske olovke.

Svrha ovog projekta je jasna i sigurno je uvelike pomogla mladima da shvate kakve su zapravo društvene mreže. Zbog toga se nadamo  manjem broju slučaja nasilja na internetu.

Nikako ne smijemo zaboraviti da: „Moderna tehnologija služi čovjeku, a ne čovjek njoj!“

 

SAVJETI KOJE TREBA STALNO PONAVLJATI DJECI:

Nikada nikome ne otkrij svoj password. Kreiraj postavke u profilu koje štite privatnost. Oprezno s objavljivanjem osobnih podataka (broj telefona ili kućna adresa) Svaku neugodnost ili zlostavljanje od strane nepoznate osobe treba odmah prijaviti. Svakoga tko šalje neželjene ili neprimjerene poruke ili sadržaje treba blokirati, a sadržaj snimiti i pohraniti na svoj hard disc (tipke Ctrl+V+PrtSc Word dokument Paste, Save as) - eventualni dokaz.

Marta Majcen, 7.b

 


Osnovna škola Šemovec