Važni događaji
Svjetski dan intelektualnog vlasništva (WIPO)
Autor: Silvije Premuš, 26. 4. 2012.

Svake godine 26. travnja obilježavamo kao Svjetski dan intelektualnog vlasništva. Hrvatsko društvo još nije u potpunosti prihvatilo i shvatilo značaj tog prava i svi smo navikli ležerno se odnositi prema tome.

Pojam intelektualnog vlasništva i njegova zaštita glavni su preduvjeti za razvoj suvremenog društva, jer koji bi se autor uopće trudio napraviti nešto korisno i lijepo, ako svatko može uzeti njegov rad, prisvojiti ga i prodati kao svoj?

Autorska prava u posljednje vrijeme u tisku se poistovjećuju s kontraverznim zakonima koji se pod krinkom zaštite autorskih prava donose isključivo zbog profita velikih korporacija ili u svrhu kontrole građana od strane autoriteta i institucija, a najmanje radi dobrobiti autora.

Autorsko pravo i intelektualno vlasništvo u svakom slučaju su tek načeta tema o kojoj do sada nije bilo puno riječi. Razvijanje svijesti o pravu autora na zaštitu treba početi već u osnovnoj školi. Najočitiji primjer svakodnevne zloupotrebe je prepisivanje tuđe zadaće (sa ili bez dozvole autora). Ulaskom u EU postat će značajan dio nacionalnog kurikuluma. Iako smo navikli "prepisivanje tuđeg rada" smatrati lošim postupkom, ali ne i tako velikim prekršajem, morat ćemo korigirati svoj stav. Prepisivanje se u ostatku svijeta smatra ozbiljnim prekršajem, dapače ono se kažnjava i gubitkom prava na nastavak obrazovanja (izbacivanjem iz škole) npr. u Engleskoj, Francuskoj ili SAD-u.