Književni susret sa Sanjom Pilić
Autor: Marija Pokos Lukinec, 3. 10. 2023.

NJEZINA SU DJELA OMILJENA LEKTIRA

U Osnovnoj školi Šemovec 28. rujna održan je književni susret s poznatom hrvatskom književnicom Sanjom Pilić čiji su romani osvojili srca čitatelja diljem zemlje.

U sportskoj su se dvorani u 11 sati okupili svi učenici i učitelji s velikom znatiželjom kako bi dočekali poznatu književnicu.

Sanja Pilić najprije je predstavila neke od svojih najpoznatijih djela te na taj način prisutnima pružila uvid u svoj književni svijet. Napisala je 37 romana za djecu i odrasle, 27 slikovnica i više od 500 pripovijedaka. Neko je vrijeme pisala i pjesme.  Njezin posjet obogatio nas je ne samo književnim blagom koje je donijela već i osobnim pričama i iskustvima. Učenicima je na zanimljiv i šaljiv način  govorila o svojemu djetinjstvu, školovanju, počecima pisanja te  mnogobrojnim putovanjima u druge države.

Učenici su jedva dočekali svojih „pet minuta“ kako bi joj postavili pitanja. Zanimalo ih je što jede, koje filmove gleda, piše li neki novi roman,  je li njezina majka utjecala na to da postane književnica, gdje i u koje godišnje doba voli najviše pisati, imali li kućne ljubimce i još mnogo toga. Književnica je s velikim strpljenjem poslušala svako pitanje te odgovorila na njega.

Po završetku susreta učenica Mia Novosel obratila joj se izrazivši zahvalnost za dolazak i njezin doprinos književnosti  te joj uručila cvijeće. Nakon toga učenici su pohrlili kupiti knjige i slikovnice. Dobili su potpis i kratku posvetu. Sanja Pilić najviše se obradovala potpisati na gips učenice Ene Plantak iz osmog razreda.

Kasnije su učenici Radijske grupe „Zzzvuk“ razgovarali s njom i snimili izjave vezane uz pisanje spomenara, dok je učenica Novinarske grupe Iva Trojanović  odradila intervju za školske novine.

Što smo sve saznali o Sanji Pilić:

- najviše voli pisati poluležeći u krevetu s puno jastuka

- voli jesti sve osim pohanog mozga i tripica

- više voli palačinke s marmeladom od palačinki s čokoladom, kao i burek sa sirom od bureka s mesom

- voli dugi dan i toplo vrijeme

- ljetuje u Rovinju

- najdraže su joj crvena, žuta i svijetloplava

- voljela bi imati sestru ili brata

- omiljeni predmeti bili su joj Hrvatski jezik i Povijest umjetnosti

- na početku nije mislila da će se baviti pisanjem

- najdraži joj je blagdan Božić

- slabo kupuje

- voli europske filmove

- ima godinu dana vremena da napiše knjigu

-  sve što napiše, odmah objavi

- imala je zeca koji je pao sa 16. kata

- nije voljela jesti pa je dobila nadimak Mrvica

- po unuci Maši nazvala je lik u slikovnicama.

Nina Ajhler,  8. a