Izvanučionična nastava u Međimurju
Autor: Dubravka Jug, Sandra Basan Petek, 12. 10. 2023.

SMIJEH I DJEČJA CIKA ODZVANJALI VOĆNJAKOM

Učenici 1., 2., i 3. razreda posjetili su voćnjak jabuka u Novom Selu na Dravi 10. listopada i uživali u školskim aktivnostima na otvorenom s učiteljicama Gordanom Hajdarović, Alenkom Labaš i Sandrom Basan Petak. Nakon srdačnog dočeka domaćina razgovarali su o jabukama, njihovoj vrijednosti i tradiciji, rješavali  matematičke zadatke i kreativno se izražavali. Druženje i berba jabuka u sunčanom voćnjaku upotpunili su ovu edukativnu avanturu.

foto-galerija

Posebno uzbuđeni bili su učenici 1. razreda kojima je to bilo prvo zajedničko školsko putovanje. Nakon jutarnjeg mliječnog obroka svi su jedva čekali krenuti prema Međimurju. Na izletištu Račinska Peta srdačno su nas dočekali ljubazni domaćini.

U nastavu na otvorenom uveli su nas učenici 3. razreda izvedbom igrokaza Ksenije Grozdanić,  Muke zbog jabuke. Matematički zadatci bili su prepuni podataka i pitanja o jabukama. Prvašići su rješavanjem labirinta pomogli malom crvu izaći iz jabuke. I njihova matematika bila je u znaku jabuka. Trebalo je razriješiti kojom bojom obojiti jabučice kako bi se nizovi pravilno nastavili.

Drugi razred čitao je igrokaz Ljerke Pukec, Vjetar i jabuka. Zatim su razgovarali o jabukama, njihovoj vrijednosti i tradiciji. Čitali su narodne izreke, objašnjavali njihovo značenje svojim riječima i davali primjere iz svakodnevnog života.

Svi su učenici likovno oblikovali jabuke, svaki na svoj način. Oni malo stariji, koji znaju pisati, obratili su se jabukama maštovitim pisanim porukama. Izrekli su što o njima znaju i što im znači jabuka.

Sunčano listopadno prijepodne nastavili smo u voćnjaku. Malene ručice vrijedno su brale zrele jabuke. Košarice, torbice i sanduci brzo su se punili slasnim i mirisnim plodovima. Smijeh i dječja cika odzvanjali su redovima voćnjaka. Nakon uspješne berbe topli obrok svima je prijao. Zasladili smo se i prirodnim sokom od jabuka. Vrijeme do povratka prošlo je u slobodnoj igri i druženju.

U Šemovec smo se vratili pomalo umorni, ali sretni i zadovoljni  što smo tako lijepo i zabavno proveli još jedan školski dan.

Sandra Basan Petek