Stručno predavanje o ljudskome tijelu
Autor: Dubravka Jug, Lidija Sajko, 11. 2. 2024.

UČENICI USKOČILI U LIJEČNIČKE KUTE

Učenici četvrtih razreda zaronili su duboko u tajanstveni svijet ljudskoga tijela zahvaljujući Domagoju Šamariji, liječniku specijalistu anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja. Održao je predavanje i radionicu 22. siječnja 2024. kako bi učenicima proširio znanje o ljudskom tijelu i ulogama pojedinih organa.

Doktor Šamarija najprije je učenicima održao predavanje o ljudskome tijelu, sustavu organa, njihovim ulogama i općenito govorio o pubertetu. Upoznao ih je sa zanimanjem liječnika i užim područjem specijalizacije.

Nakon toga su učenici uskočili u liječničku kutu te na modelu ljudskoga tijela objašnjavali i opisivali dijelove i uloge pojedinih organskih sustava.  Uz stručno vodstvo dr. Šamarije podijelili su svoja iskustva o liječenju, bolestima i operacijama. Tijekom radionice saznali su više o zaraznim i nezaraznim bolestima, parazitima, postupcima prve pomoći, očuvanju zdravlja te važnosti cjepiva. Doktor ih je virtualno proveo kroz svoje radno mjesto dajući im uvid u svakodnevne izazove i pritom objasnio važnost i uloge drugih  medicinskih radnika u OB Varaždin.

Posebno emotivan trenutak dogodio se kada se doktor prisjetio vlastitih trenutaka provedenih u OŠ Šemovec te je na taj način stvorio dodatnu povezanost s učenicima. Svojom strpljivošću i predanošću odgovarao je na sva pitanja te sigurno zainteresirao pojedine učenike za mogući odabir budućeg zanimanja u medicinskom svijetu.

Na kraju druženja učenici su imali priliku postavljati dodatna pitanja  što je rezultiralo ponavljanjem gradiva koje su prethodno učili. Posjet dr. Šamarije nije bio sam edukativan, već i inspirativan za mlade umove te ih je potaknuo na razmišljanje o budućnosti i vlastitim interesima.

Lidija Sajko, 6. a