« Svibanj 2024 »

Kajkavska poezija na Festivalu Ivan Kukuljević Sakcinski

POZOJ

Čuvarica „drage nam i domače reči“ Margita Mirović ostavila je neizbrisiv trag svojim talentom i predanošću kajkavskoj poeziji napisavši pjesmu „Pozoj“ koja je odabrana za kazivanje na Smotri „Kaj je naša duša i naša popiefka“.

Učenica petoga razreda Margita Mirović sudjelovala je na 4. Smotri dječjega kajkavskog pjesništva "Kaj je naša duša i naša popiefka" u sklopu Festivala Ivan Kukuljević Sakcinski 12. travnja u Varaždinskim Toplicama. Njezina pjesma „Pozoj" istaknula se među 173 pjesnička rada i ušla u uži izbor od dvadeset pjesama koje su se kazivale na Smotri. Pjesma je objavljena i u zbirci.  Margitu je u njezinom stvaralaštvu podržavala mentorica Maja Vitković.

Prije kazivanja pjesama učenici, mentori i ostali prisutni uživali su u zanimljivom predavanju dr. sc. Bojane Schubert o jezičnoj povijesti kajkavskog narječja: „Koliko godina ima kajkavski? O nekim „tajnama” iz njegove jezične povijesti". Polaznici  Dramske radionice Centra izvrsnosti za hrvatski jezik pripremili su dinamičan i zanimljiv program prožet povijesnim govorom, dramskim igrama i recitalima na kajkavštini.

Smotra je završila proglašenjem najboljih u kategorijama  5. i 6. razredi te 7. i 8. razredi, a odabir je napravilo stručno povjerenstvo u sastavu Ljubica Ribić, Valentina Šinjori i Darko Foder.

Kajkavskom poezijom  prenose se običaji, tradicije i vrijednosti  koje čine temelj zajednice. Margita je ovom pjesmom upravo to i učinila, ali i osvijestila koliko je važno čuvati i njegovati svoj zavičajni govor.

V. B. B.

Pozoj

Ste vi ljudi čuli za velkoga zmaja?

Pozoj mu je ime i z našeg je kraja.

V Međimurju pod dvorcem spi.

Jako bu hudo ak se zbudi.

Za njega mi je govorila mama,

pak sam ga štela videti i sama.

Muzeja su mu v Čakovcu napravili,

jenu nedelju smo se k njem otpravili.

Stiha sam bila, jako sam pazila

kaj Pozoja nam po repu pogazila.

Oči je otprl! Skočila sam v zrak!

Baš se sad zbudil, nebrem dojti k sebi!

Legenda – veliju stareši.

Je, kak da ne bi!

Margita Mirović, 5. razred