« Listopad 2024 »

EVIDENCIJA UGOVORA - 2019.doc
doc_doc

Škola u prirodi
Autor: Dubravka Jug, 8. 6. 2024.

RAPSKA PUSTOLOVINA

Četvrti razredi naše škole uživali su u drugačijem načinu učenja – Školi u prirodi. Krajem svibnja uputili su se u nezaboravnu pustolovinu u kojoj se ispreplitalo učenje, zabava, odmor, druženje i istraživanje.

Učenici četvrtih razreda 27. svibnja su u pratnji učiteljica Marije Vugrinec i Lucije Sačić započeli svoju morsku pustolovinu. Autobusom smo putovali najprije do Varaždinskih Toplica, gdje su nam se pridružili učenici četvrtih razreda topličke škole. Vožnja do trajektne luke u Stinici prošla je brzo u druženju, pjesmi i razgledavanju. Potom smo uživali u kratkoj vožnji trajektom te se s povjetarcem u kosi divili ljepotama hrvatskoga Kvarnera.

U Dječjem odmaralištu „Varaždin“ na otoku Rabu dočekao nas je ručak i naši srdačni domaćini.  Upoznali smo se s osobljem odmarališta te zajedno dogovorili pravila ponašanja tijekom boravka.  Raspakirali smo teške putne torbe i odmah se spremili za prvo kupanje. Poslijepodnevne sate proveli smo u istraživanju obale i živih bića uz nju, vodenim igrama na plaži i u moru, kupanju, igrama s loptom te sunčanju. Dan smo završili šetnjom do grada Raba gdje smo razgledali glavni trg,  park-šumu te se počastili sladoledom.

Idućih smo nekoliko dana proveli u igri, zabavi, učenju i istraživanju. Uz lokalnoga vodiča naučili smo sve informacije o smještaju otoka Raba, broju stanovnika, flori i fauni otoka, klimi, povijesti, kulturnim znamenitostima i otočkim manifestacijama.  Razgledali smo sve važne znamenitosti grada;  glavne ulice i trgove, spomenike, utvrde… Posebno smo uživali u razgledu i povijesnoj priči o četiri rapska zvonika koji su ujedno i zaštitni znak grada.

U srijedu smo nakon kupanja, slikanja pejzaža i glazbenoga kviza posjetili Kuću rapske torte. Pomno smo pratili koji sve sastojci čine ovu slasticu i omjere sastojaka kako bismo upamtili tajni recept i ponovno ga isprobali kod kuće. Promatrali smo kako gospođa Vilma pažljivo oblikuje tortu, a uskoro je sobu ispunio predivan miris naranče i pečenih badema. Osladili smo se ovom tradicionalnom tortom te nakon toga barkom vratili u odmaralište.

Sljedeće smo jutro proveli na izletu. Brodom smo krenuli iz grada do predivne uvale Zavratnice koja se smatra jednom od najljepših uvala Jadranskoga mora. Dio je Parka prirode Velebit. Uvala nas je zadivila svojom ljepotom. Okružena je kanjonskim liticama visokim i do 100 metara, a u njoj se nalazi i olupina staroga ratnog broda. Na povratku smo se zabavili uz igru Bingo. Kupanje i uživanje u moru i suncu bilo je rezervirano za poslijepodnevne sate. Potom je uslijedila priprema za večernju zabavu. Učenici su odabrali pjesmu koju će otpjevati te za nju osmisliti koreografiju. Uređivali su se i za izbor najbolje frizure. Ludo smo se zabavili uz pjesmu i ples. Grupa „Kokice sa šlagom“ osvojila je nagradu za najbolju koreografiju, a naša Stela nagradu za najbolju frizuru.

Posljednjega dana našeg boravka na Rabu prošetali smo do kampa te kupili još pokoji suvenir. Jutro smo proveli u igri na plaži te se nakon ručka oprostili s domaćinima. Zadovoljni, sretni i puni novih doživljaja krenuli smo prema Šemovcu. Uspomene na Rab uvijek će ostati u našim srcima.

Lucija Sačić