« Listopad 2017 »

Ovaj mjesec: 1984

Posjet Cenacolu
Autor: Dubravka Jug, Lucija Marušić, 3. 5. 2016.

NA PUTU OZDRAVLJENJA

U Varaždinu nalazi se komuna Cenacolo koju su u četvrtak 28. travnja 2016. posjetili učenici 8. razreda. Terenska nastava organizirana je iz Vjeronauka, pod vodstvom vjeroučiteljice Ivane Žuljević, razrednice Marije Vugrinec i pedagoga Branimira Vinceka.

Tema Vjeronauka bila je ovisnost i ljudi koji su uništili svoje živote putujući sve dublje u nju te se s tim ciljem posjetila zajednica bivših ovisnika Cenacolo. Cilj je bio educirati se o drogama i „iz prve ruke“ vidjeti utjecaj ovisnosti i osvijestiti se o tragičnim posljedicama koje same ovisnosti donose. U komuni je nakon dobrodošlice slijedila pobožna molitva ovisnika, učitelja i učenika. Učenici su saznali kako je osnovana zajednica, o majci Elviri koja je vjerovala da vjera u Boga može pomoći ovisnicima, o načinu rada i ponašanja u komuni, te o mjestima u kojima se nalaze komune. Ono što je uslijedilo dirnulo je srca učenika, a bila su to istinita svjedočenja bivših ovisnika o prvom doticaju s drogama, razlozima upuštanja u to i posljedicama konzumiranja droga koje su ih dovele do dna. Ispričali su kako im je droga uništila živote,kako su postajali lopovi, lažljivci, loši roditelji i supružnici, pa čak i nasilnici. Odbijali su godinama pomoć od svojih najbližih i polako su ih napuštale žene s djecom,čak i njihovi roditelji. Nakon ispovijesti obišli su njihovo imanje, štale u kojima su životinje o kojima se oni brinu, nasade povrća i voća kojim se hrane, radionice. Naši su učenici nakon ovog posjeta bili prepuni dojmova i želja za potpunim izlječenjem stanovnika komune Cenacolo.

Lucija Marušić, 8.r.