preskoči na sadržaj

Osnovna škola Šemovec

Login
Tražilica
 

  


 

PDF dokument
(2,9 Mb)

Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

OPAC Katalog

KATALOG ŠKOLSKE KNJIŽNICE NA INTERNETU DOSTUPAN SVIM KORISNICIMA SVAKOG DANA OD 0-24h

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 11. 2009.

Ukupno: 550453
Ovaj mjesec: 3497
Danas: 71
Vijesti iz školske knjižnice
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Tjedan cjeloživotnog učenja
Autor: Silvije Premuš, 30. 8. 2010.

Naša škola i školska knjižnica pridružuju se međunarodnom obilježavanju Tjedna cjeloživotnog učenja i Međunarodnog dana pismenosti. Time dajemo našu potporu promicanju kulture učenja u Republici Hrvatskoj.

Tjedan cjeloživotnog učenja, 8. - 15. rujna - UNESCO-va je inicijativa pokrenuta 1999. godine, a svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se senzibilizirala javnost za cjeloživotno učenje, promicala kultura te potaknula osobna motivacija.

Međunarodni dan pismenosti, 8. rujna (International Literacy Day) UNESCO-va je inicijativa, čiji je cilj svake godine podsjetiti međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanja odraslih na globalnoj razini. Obilježavanje Međunarodnog dana pismenosti pojavila se kao ideja na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja u Teheranu, 1965. 


Što je pismenost?

Pismenost je ljudsko pravo, implicitno sadržano u pravu na obrazovanje. Ono je prepoznato kao pravo u nizu međunarodnih konvencija te uključeno u tekstove ključnih međunarodnih deklaracija. Općom deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948. godine priznato je pravo na obrazovanje, a time i pravo na pismenost. Pismenost ima moć da uzdigne obitelji iz siromaštva u samo jednoj generaciji i promijeni sudbinu cjelokupne zajednice, posebno u zemljama u razvoju.

Što je cjeloživotno učenje?

Koncept cjeloživotnog učenja zamisao je usustavljivanja učenja u svim životnim razdobljima (od rane mladosti do starosti) i u svim oblicima u kojima se ostvaruje (formalno, neformalno i informalno). Uz koncept cjeloživotnog učenja najčešće se vezuju ciljevi ekonomske prirode, primjerice postizanje veće konkurentnosti i trajne zapošljivosti.

U zadnjih nekoliko godina dostižemo polako korak sa tehnološkim promjenama. Naše su učionice opremljene projektorima, kupljena je i jedna e-ploča. Od ove godine značajno raste broj prijenosnih računala koje nastavnici mogu zadužiti od škole (preko školske knjižnice) te će se od sada moći lagodnije i kreativnije njima koristiti u nastavi. Školska knjižnica uz mrežni OPAC katalog, od ove godine počinje svojim korisnicima davati pristup mrežnim bazama znanja i časopisima koje nisu inače dio standardne ponude CARNet-a. Za nastavnike je zahvaljujući ugovoru MZOŠ i tvrtke Microsoft dostupan suvremeni software te dodatna literatura i edukacija. O svemu tome uskoro ćete moći pročitati više na našim stranicama školske knjižnice.



Izvor: www.cjelozivotno-ucenje.hr


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju