Važno

Vremenik 2013

Učenici petog i šestog razreda u Gorskom Kotaru

Ovo je bio izlet pun pustolovina, smijancije, zezancije i igre, a kako to izgleda kada prepričavaju učenici možete pročitati u nastavku.

Slične priče čitajte u rubrici: Nastava na našem Portalu...

U petak, 18. 5. 2012., našli smo se ispred naše škole i krenuli na put pun pustolovina i zabave. Tko? Mi, učenici petih i šestog razreda te naše razrednice. Kamo? U Gorski kotar, posjet Vrajžem prolazu, stvarno je bio vrajži,  Zelenom viru te park-šumi Golubinjak.

Stigli smo do podnožja Skrada nešto iza 10 sati, a zatim pješice hodali kroz šumu do Zelenog vira i Vrajžeg prolaza. Napravili smo malu stanku da odmorimo noge prije razgledavanja Vrajžeg prolaza što su dobro iskoristili dječaci 6. razreda koji su se odmah upoznali s djevojčicama iz druge škole i s njima fotografirali. Zanimljivo!!!

Krenuli smo kroz Vrajžji  prolaz . To je jedan je od najljepših hrvatskih kanjona pun divlje romantike. Kroz usku guduru, jedva dva metra široku, među stijenama visokim stotinjak metara, probija se, divlje šumeći, planinski potok Jasle. Nad njim, na nosačima usječenim u živu stijenu, načinjene su galerije i mostići kojima se prolazi. Naokolo su strme stijene, a u dubini, pod nogama, huči zapjenjen potok. Kako smo se osjećali ne treba uopće opisivati.

Nakon tog razgledavanja otišli smo do Zelenog vira. Najprije smo se uspinjali valovitom stazom kroz šumu sve dok nismo stigli do velike stijene niz koju teče potok.

Zeleni vir (345 m) je snažan izvor u dnu plitke spilje što se nalazi podno sedamdesetak metara visoke stijene niz koju se, kao kakva bijela zavjesa, ruši potok obasipajući ulaz tisućama kapljica. Ime je dobio po smaragdno – zelenoj boji vode jezerca čiji se izvor u spilji i ne primjećuje. Njegove vode, zahvaćene manjom branom, ulaze u podzemni kanal kojim odlaze do hidrocentrale, izgrađene 1921. godine, koja je ujedno i prva hidrocentrala izgrađena u Gorskom kotaru.

Nakon razgledavanje i pustolovine, onako izmučeni i gladni, jedva smo dočekali ručak u park-šumi Golubinjak. Šuma starih jela i smreka obrasta kulisu strmih rastrganih  i razvedenih stijena što se zapriječila na rubu manjeg polja. Jedna od atrakcija park -šume je stara jela – kraljica šume. Kada smo se najeli i napunili svoje baterije  počela je igra, veselje i druženje na prostranoj i velikoj livadi.   Priključile su nam  se i naše  razrednice te  pokazale svoje sposobnosti u  području nogometa, ragbija i tenisa. Bilo je jako zabavno i smiješno.

Nakon kraćeg razgledavanja šume,  različitih pećina i prolaza morali smo krenuti kući što nam je teško palo. Stigli smo u kasnim večernjim satima u  veselom raspoloženju. Nadamo se da će se nešto takvo ponoviti i jedva čekamo novu pustolovinu Lijepom Našom!!!!!

Izvor: 4 (donje) fotografije preuzete sa stranica TZ Skrad