Vijesti iz MZOŠ

Vijesti za učitelje
Istekla licenca hrvatskih škola za upotrebu Microsoftovih proizvoda
Autor: Silvije Premuš, 6. 11. 2010.

Obavještavamo sve naše nastavnike koji kod kuće ili u učionici koriste Microsoftove programe koje smo putem MZOŠ dobili na upotrebu da do daljnjega ne instaliraju nikakve nove programe koji zahtijevaju aktivaciju, jer ih neće moći pokrenuti. Svi programi i operacijski sustavi aktivirani ranije - koje svakodnevno koristite - bilo u nastavi, bilo kod kuće i dalje rade bez problema - no do obnove ugovora niste u mogućnosti raditi nove instalacije.

Ukoliko ste planirali prijeći na Windows 7 sustav ili instalirati novi Word, molimo Vas da to odgodite do daljnjega. MZOŠ ove godine (bez obrazloženja) nije obnovio ugovor "Campus and schools agreement" koji sustavu sveučilišta, fakulteta i hrvatskog školstva omogućava upotrebu Microsoftovih proizvoda. Zbog toga, do daljnjega nećemo biti u mogućnosti koristiti nova računala nabavljena za nastavu. Nadamo se da će se situacija riješiti što prije, pošto zbog predstojeće edukacije 6.12. treba obaviti još puno posla na računalima, što neće biti moguće do obnove ugovora.

Vjerujemo da će do obnove ugovora svakako doći, jer bi neproduženje ugovora dovelo bi do ogromnih problema i troškova u cijelom sustavu hrvatskog školstva. MZOŠ već niz godina ulaže u edukaciju nastavnika temeljenu na upotrebi Microsoftovih programa kao standarda a na tome su temeljeni i nastavni planovi i programi svih predmeta koji se bave računalstvom.

Gotovo je nezamisliva mogućnost da se odustane od dugogodišnje suradnje s Microsoftom jer bi to značilo troškove višestruko veće od privremene koristi dobivene neplaćanjem licence.

Tekst izvorne obavijesti sa portala za preuzimanje programa:

Onemogućena aktivacija Microsoft proizvoda
Aktivacija Microsoft produkata nabavljanih kroz Ugovor Ministarstva znanosti obrazovanja i športa i Microsofta privremeno je onemogućena do obnove ovog ugovora, budući je vremenski okvir trajanja Ugovora istekao. Ugovor će biti obnovljen nakon što se raspiše i provede natječaj u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa RH te će tada aktivacija ponovno biti moguća.
Navedeno se odnosi na sve proizvode obuhvaćene ugovorom koji zahtijevaju aktivaciju po instalaciji (Windows 7, Windows Vista, Office 2010, Windows Server 2008 R2).

Izvor: Portal za preuzimanje Microsoftovih programa za škole