Vijesti iz MZOŠ

Vijesti za učitelje
Mjesec informacijske pismenosti, 2010
Autor: Silvije Premuš, 1. 9. 2010.

Školska knjižnica pokušala je i uspjela učenicima i nastavnicima naše škole osigurati pristup do inače nedostupnih elektroničkih resursa namijenjenih učenju. U vašoj školskoj knjižnici možete tijekom rujna dobiti sve potrebne informacije vezane uz upotrebu internetskih baza podataka koje se bave prikupljanjem i obradom znanja.

Školska knjižnica je u kontaktu sa brojnim davateljima pristupa resursima namijenjenim nastavnicima i učenicima, no od početka korištenja tih resursa dijeli nas nedostatak sredstava koje bi bilo potrebno uložiti u informatičku infrastrukturu, dok su sami pružatelji usluga uglavnom spremni ponuditi besplatan pristup resursima. No bez posjedovanja vlastite IP adrese školske knjižnice takav se projekt ne može provesti u djelo.

Školska knjižnica se za pristup webu koristi uslugama dva ISP-a (CARNet i T-Com) međutim za stalnu IP adresu trebalo bi osigurati 600kn mjesečno (7200kn godišnje) što višestruko premašuje sredstva koja nam stoje na raspolaganju. Tako krećemo u potragu za mogućim sponzorima, pri tome ćemo pokušati ukazati na važnost takve vrste pristupa.

Za razliku od školskih knjižnica u razvijenim zemljama koje imaju vlastitu IP adresu, kod nas je posjedovanje vlastite IP adrese za sada ograničeno na sveučilišne, visokoškolske knjižnice te knjižnice institucija. Takvo stanje stvari bilo je samorazumljivo prije još svega 10 godina kada je na internetu bilo relativno malo resursa namijenjenih osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju. Međutim u zadnjih deset godina došlo je do eksponencijalnog rasta broja resursa namijenjenih učenju na webu, pa i onih na hrvatskom jeziku. Pristup tim resursima uglavnom je moguć samo uz posjedovanje stalne IP adrese.