preskoči na sadržaj

Osnovna škola Šemovec

Login
Tražilica
 

  


 

PDF dokument
(2,9 Mb)

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 11. 2009.

Ukupno: 505541
Ovaj mjesec: 2532
Danas: 76
Arhiva starih vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Potvrđeno postojanje života koji znanost smatra nemogućim (NASA)
Autor: Silvije Premuš, 2. 12. 2010.

Na našem školskom portalu donosimo udarnu vijest prvi, gotovo sat vremena prije Hrvatske televizije... zahvaljujući tome što smo bili izravno uključeni na NASA-inu konferenciju za tisak.

U brojnim medijima stvorena je atmosfera iščekivanja dokaza o postojanju vanzemaljskog života. 2. prosinca 2010. pompozno je najavjivana vijest o održavanju konferencije za tisak u NASA-i, koja će javnost obavijestiti o novom značajnom znanstvenom otkriću. Iako se u tisku se spekuliralo o otkriću nekog oblika života na mjesecima planeta Saturna, na konferenciji ipak nije objavljeno ništa takvo.


 

Otkriće koje je objavljeno nije toliko medijski atraktivno, ali svakako je nevjerojatno, spektakularno te izuzetno značajno - jer iz korijena mijenja naše shvaćanje uvjeta nužnih za postojanje života. Evo o čemu se radi:

Radi se o mikrobu koji potječe sa Zemlje, ali koji se razvija i raste u uvjetima koji su gotovo nepogodni za život. Do sada je takvo nešto bilo potpuno nezamislivo. U stvaranju sveg poznatog života sudjeluje 6 osnovnih elemenata, među kojima je i fosfor. Kisik u kombinaciji s dušikom, ugljikom i vodikom gradi proteine (bjelančevine); vodik, ugljik i kisik grade ugljikohidrate... itd. Fosfor je dio svakog lanca DNK, a vrši ulogu gradivnog elementa - pojednostavljeno rečeno, omogučuje povezivanjenje molekula u lance...

Važnost znanstvenom otkriću koje su jučer objavili njihovi znanstvenici je u tome da su potvrdili postojanje jedinstvenog živog organizma - mikroba - koji uspijeva održavati život u uvjetima potpunog nedostatka fosfora (koji je, kako se do večeras smatralo, neophodan da bi se uopće mogla stvoriti DNK)  Ovaj mikrob, koji je uzrok sveopće medijske strke, za život neophodan fosfor uspijeva zamjeniti arsenom, kao gradivnim elementom svojih DNK lanaca.

Pitate se kakve to veze ima sa izvanzemaljskim? Nikakve! Riječ je samo o pretpostavci koju znanstvenici izvode iz navedenog otkriča - jer naime mikrobi kojima je DNK građen na fosforu ne mogu preživjeti na niskim temperaturama, dok DNK građena na arsenu - može. Teoretski je sada moguće zamisliti da u uvjetima koji vladaju na drugim planetima, život ipak može opstati, time su opovrgnute tvrdnje onih znanstvenika koji su niske temperature iznosili kao argument nemogućnosti postojanja vanzemaljskog života.



Izvor: www.nasa.gov


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju