Arhiva starih vijesti
Provedeno ESLC ispitivanje jezičnih kompetencija
Autor: Silvije Premuš, 3. 3. 2011.

Učenici 8 razreda naše škole sudjelovali su danas prijepodne u testiranju jezičnih kompetencija iz stranog jezika koje se provodi u okviru međunarodnog europskog projekta ESLC. Sudjelovanje naše škole u ovom projektu najavili smo još prošle godine na našem portalu (vidi : kurikulum/projekti )

ESLC (European Survey of Language Competences) nastao je inicijativom Europske komisije (EC - European Commision) kao podrška razvoju nastave stranih jezika u osnovnim školama diljem Europe. Testiranje se provodi u 14 europskih država, a naša zemlja je ravnopravno uključena u ovo istraživanje. Svrha je testiranja usporedba uspješnosti naših učenika u stjecanju jezičnih kompetencija u poznavanju stranih jezika  s učenicima iz ostalih zemalja Europe. Naša je škola jedna od oko 140 hrvatskih škola u kojima je danas provedeno ovo testiranje. Za više informacija o ovom projektu ogledajte službene stranice ESLC ( vidi )

Za ostatak teksta kliknite na opširnije

Metodologija ESLC testiranja. Kako se provodi testiranje?

Na temelju rezultata koje su učenici osmih razreda postigli prilikom inicijalnog ispitivanja provedenog ujesen prošle godine, učenici su za potrebe testiranja podijeljeni u tri kategorije (laka=1, srednja=2 i teška razina=3), a svaki je učenik dobio test prilagođen njegovoj razini znanja. Učenici svake pojedine kategorije prošli su kroz 2 vrste testiranja (u trajanju od 30 minuta) Za potrebe ESCL testiranja koriste se tri vrste testova, to su: test slušanja, test čitanja i test pisanja. Učenici prilikom testiranja rješavaju samo 2 od 3 navedene moguće vrste testova.

Gdje je sve provedeno ovo testiranje?

Karta preuzeta sa službenih stranica ESLC prikazuje zemlje sudionice u testiranju 2011. godine, a sadrži i brojne informativne članke o samom testiranju (vidi izvorni tekst - na engleskom jeziku)