Podrijetlo informacija na internetu - ipak moguće potvrditi?
Autor: Silvije Premuš, 20. 11. 2010.

Google je prvo mjesto koje korisnici interneta otvaraju kada traže bilo kakvu informaciju. Takav postupak često se pokazao iznimno nepouzdanim. Zašto? Jer što se tiče većine podataka na internetu, njihovo porijeklo i istinitost često se ne mogu provjeriti.

Evo primjera: kliknete na sadržaj lektire koju baš sutra morate predati, prepišete je, a tjedan poslije dobijete jedinicu. Zašto? Pa iako je pisao isti naslov, to uopće nije bila ta lektira! (Zanemarimo na trenutak to što je prepisivanje lektire ustvari krađa tuđeg autorskog rada). Ili zakupite preko web oglasa apartman na moru, a kada stignete tamo vidite da ta kuća ne postoji. Unatoč tome internet je tako praktičan alat i teško je odustati od njega.

No, možda ipak ima nade za sve nas. Vijesti sa Sveučilišta u Southamptonu obećavaju rješenje tog problema. dr.sc. Luc Moreau-a (ECS, University of Southampton) voditelj znanstvene grupacije koja se već godinama bavi upravo problemom provjere izvora informacija, te razvojem alata koji bi nam to omogućili izjavio je na službenim stranicama sveučilišta:

"Znati odakle je stigla neka informacija, pomoći će nam odlučiti može li joj se vjerovati. To će dovesti do nastanka nove generacije usluga na mreži, koje će biti u mogućnosti stvarati informacije kojima se može vjerovati."

Detaljne informacije o napretku istraživanja pogledajte ( ovdje ).

U osnovne kompetencije informacijske pismenosti svakako pripada prepoznavanje vrijednosti i autentičnosti informacija, a informacijsku pismenost Nacionalni okvirni kurikulum (NOK) smješta u skup osnovnih vještina koje svaki učenik mora savladati tijekom obrazovanja. O informacijskoj pismenosti pisat ćemo još puno na našem portalu, jer je kroz ove godine donesen NOK postala goruća tema u našoj zemlji (i svijetu u zadnjih 10 godina).

Izvor: http://www.ecs.soton.ac.uk/about/news/3518